Český Krumlov.com-O městě-Výlety do okolí-Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou

Zámek Hluboká nad Vltavou je klenot v anglickém stylu obklopený krásnými zahradami s bohatou historii.

Historie zámku

Historie zámku sahá až do poloviny třináctého století, kdy byl založen jako strážný hrad českým králem Václavem I. Hlavním důvodem, proč byl založen bylo pravděpodobně zabránění rozpínání Vítkovců na jihu českého království. Hrad byl jako královský majetek často dáván do zástavy. Jako příklad může posloužit období kolem roku 1260, kdy ho Přemysl Otakar II. Zastavil Čéčovi z Budějovic, aby získal pozemek, kde později založil královské město České Budějovice.

Svého času se zámek dostal také do držení rodu Pernštejnů, kteří v okolí v roce 1490 založili nedaleký rybník Bezdrev, který je svou rozlohou druhý největší v Čechách.

Významným rokem byl rok 1561, kdy tehdy gotický hrad zakoupil rod pánů z Hradce. Dva roky na to ho pak noví majitelé nechali přestavět na renesanční zámek.

Zámek putoval z jedněch rukou do druhých a majitelů se vystřídala celá řada. V roce 1623 ho získal španělský generál Don Baltazar de Marradas, který jej obdržel jako náhradu za válečné pohledávky od císaře Ferdinanda II. Generálův synovec pak celé panství prodal v roce 1661 Janu Adolfu I. Schwarzenbergovi a jejich rod pak na Hluboké pobýval až do roku 1939, kdy poslední majitel Dr. Adolf uprchl před nacisty do zámoří. O svůj majetek pak Schwarzenbergové definitivně přišli spolu se speciálním zákonem Lex Schwarzenberg v roce 1947.

Díky bohatým ekonomickým aktivitám tohoto rodu se ale zámek v předchozích dobách dočkal několika úprav, nejprve v osmnáctém století v barokním stylu, v polovině devatenáctého pak ve stylu nové gotiky. Vzorem pro poslední přestavbu byl anglický královský zámek Windsor a plánoval ji architekt Franz Beer, na jehož práci po smrti navázal Damasius Deworetzky.

Co na zámku uvidíte?

Zámek nabízí hned několik prohlídkových tras. Na hlavní z nich můžeme najít reprezentační pokoje. Celá trasa začíná v rozlehlé vstupní hale a pokračuje dále do nitra pokojů, které měly možnost navštívit knížecí hosté. Schwarzenbergové byly sběratelé a tak je v prostorách zámku soustředěna celá řada vzácných předmětů a uměleckých sbírek. Na hlavní trase si tak můžete prohlédnout například soubor nástěnných koberců.

Druhá prohlídková trasa nás provede soukromými pokoji rodiny Schwarzenbergů. Můžeme tak nahlédnout do soukromí jednotlivých členů knížecí rodiny. Na závěru této trasy se dostanete do velkého Mramorového sálu, který se svým charakterem vymyká z ostatních interiérů zámku.

Na další trase si pak můžete prohlédnout provoz kuchyně. Ta po poslední přestavbě vyhovovala anglickým představám řešení podobných provozů. Byla umístěna v suterénu zámku se samostatným přístupem pro zásobování. Skládala se z několika provozů, například z prostor určených k vaření studených a teplých pokrmů a cukrárny.

Navštívit můžete také zámeckou věž. Můžete se z ní pokochat krásným výhledem po okolí, zejména díky vyvýšené poloze samotného zámku. Zajímavostí je, že i když je věž o necelých čtrnáct metrů nižší než Černá věž v nedalekých Českých Budějovicích, celkový počet schodů je 245, což je o 20 více.

Na zámku v Hluboké nad Vltavou je navíc možné se v průběhu roku zúčastnit nejrůznějších akcí, ať už kulturních vystoupení, přednášek nebo historických exhibicí. Pokud tedy přemýšlíte, kam s dětmi nebo partnerem vyrazit, pak zámek Hluboká nad Vltavou je určitě zajímavým řešením.

Kde přespat?

Nejoblíbenější ubytování v Českém Krumlově

Prohledat web: